Психологічний поєдинок

 

В Опанаса Шворня завжди збиралася літературна публіка. Невизнані генії всідалися за круглим столом і починали дискусії. Ці словесні поєдинки були такі гарячі, що за якихось півгодини кімната наповнювалася димом. А диму ж без вогню не буває.


Одного разу, коли письменники вже порозкривали роти, щоб здивувати світ новими великими думками, , Шворень схопився з свого (точніше, позиченого в сусідки) стільця і закалатав:
- Товариство! Я пропоную влаштувати конкурс.
- Як? - підвів голову гуморист.
- Гм, - чиркнув сірником послідовник Ремарка.
- Що? - перепитав сатирик.
- Коли? - недбало кинув поет, готовий у будь-яку хвилину виявити своє обдарування.
- Валяй, - підвів підсумок реаліст.
- Ну, то слухайте. - Шворень хотів стати на стілець, але сусідка з дверей показала йому електричну праску, і Опанас змушений був продовжувати з підлоги. - Вчора я підслухав прощання двох закоханих. Як ви думаєте, що говорила дівчина юнакові? Певен - не вгадаєте: вона просила, майже благала, щоб він не їхав автобусом, а йшов пішки. Так от: нехай кожен логічно обгрунтує це її прохання. Хто буде найближче до істини, той переможе.
- А хто буде арбітром? - не втримався від запитання реаліст.
- Я дівчину приведу, - роз'яснив Шворень. - Хто перший?
Усі замовкли. За хвилину поет підвівся з місця і закотив очі під лоба. Він належав до новітньої школи, яка, - на заздрість тим, що відмовилися від розділових знаків, - творила красу, користуючись лише останніми.
Риска, дужка, знак окличний, Знак питання симпатичний, Три тире, чотири коми - От вже й істина відома.
- Геніально! - вигукнув Шворень і так заплескав у долоні, що на смерть перелякав рудого кота, який дрімав посеред столу і був його єдиною прикрасою.
Після цього взяв слово послідовник Ремарка:
- Вона знала, що в той вечір він випив багато вина і пива. Отже, йому на кожній зупинці доводилося б вискакувати з автобуса. Тим паче що в нього слабкий сечовий міхур.
Сатирик теж не примусив себе довго чекати:
- Він не мав постійної прописки і до того ж був п'яний. Дівчина боялася, що в автобусі його затримає міліція. Вона, по-моєму, спекулянтка.
Реаліст, почухавши тім'я трохи більше, ніж слід було, випалив одним духом:
- Вона ревнувала його до кондукторші. Не встиг він знову піднести руку до тім'я, як затараторив гуморист:
- Вона працювала з ним в одній установі. Була дуже скупа. Вона боялася, що юнак потрапить під автобус. В такому разі з усіх працівників збирали б по карбованцю на вінок, а дівчина не бажала розлучатися з карбованцем.
Цей феноменальний дотеп так розсмішив Шворня, що на нього напала гикавка. Нарешті, зібравши всі сили, щоб подолати регіт, Опанас звернувся до сусідки:
- А тепер. Пашо, скажи, хто з них був найближче до і-і-і-стини?
- Найближче до стіни сидить оте опудало, - сказала Паша на замріяного поета. - Але я не розумію, для чого таке дурне запитання?
- Я питаю, хто з них найближче був до правди?
- Та всі плели чортзна-що! А я просила хлопця, щоб він не їхав автобусом, бо хотіла, щоб стояв він зі мною до світанку. А останній автобус відходить дуже рано - всього о першій годині ночі. Дійшло? - відповіла Паша і, показавши язика невизнаним геніям, вибігла геть.